Zacznij od wizji przyszłości. Dlaczego?

Czy zastanawiałaś się nad tym, jak będzie wyglądać Twoje życie za trzy lata? Czym będziesz zajmować się za rok? Co zmieni się za trzy miesiące? Nigdy nie byłam zwolennikiem planowania, ale zmiany są nieuniknione. One zadzieją się czy tego chcesz, czy nie. Dlatego możesz zacząć kształtować ich kierunek.  Wystarczy, że przygotujesz wizję swojej przyszłości. Dzięki niej przestaniesz się bać się marzyć i uporządkujesz swoje cele.  Znajdziesz pomysł na siebie. Jak wywołać wizję przyszłości? Zaczynamy!

Co to jest wizja przyszłości?

Wizja przyszłości – według definicji –jest zbiorem marzeń i wyobrażeń związanych z przyszłością. Możesz przygotować ją dwa sposoby. Spisać w formie papierowej albo przygotować w formie mapy marzeń. Jeśli spisujesz wizję marzeń,  najpierw napisz to: –  kim jesteś

– ile masz lat

– czym się zajmujesz

– gdzie mieszkasz

– co lubisz robić

– jaka jest twoja aktualna sytuacja.

Kiedy odpowiesz na te pytania, zamknij oczy i zastanów się nad tym, kim chciałabyś być za trzy lata. Napisz:

– co i kogo widzisz

– gdzie mieszkasz

– jak spędzasz wolny czas

– jakie przebiegają twoje poranki i wieczory

– co sprawia Ci radość

– czego nie ma w Twoim życiu.

Możesz odpowiedzieć na te pytania od myślników, a jeśli wolisz swobodnie pisać, to przelej swoje myśli na papier bez zastanawiania się. Podczas pisania wizji przyszłości możesz zapisać wszystko na co masz tylko ochotę. Nie ograniczaj się w ogóle. Daj sobie przestrzeń do bycia sobą.

Przygotowanie jej polega na umieszczeniu na kartce papieru wycinków z gazet oraz obrazków, które są naszymi marzeniami. Możesz dopasować obrazki zgodnie z kategoriami: bogactwo, sława, miłość, rodzina, energia życiowa, dzieci/ hobby, wiedza i nauka oraz kariera. Umieszczaj na niej to na co tylko masz ochotę.

Zawsze przygotowuję mapę marzeń na rok. W centralnej części kartki zapisuję rok, następnie przyklejam różne wycinki z gazet wokół niego.  Jeśli nie mam ochoty tworzyć wizji przyszłości na papierze, robię ją w Wordzie. To sprawia, że mogę ją modyfikować tyle razy, ile chcę.

Co przeszkadza w tworzeniu wizji przyszłości?

Podczas przygotowywania wizji przyszłości jest zmierzenie się z własnymi negatywnymi przekonaniami np. to się nie uda, to nie ma sensu, jestem za stara na jakiekolwiek zmiany. Tworząc wizję przyszłości nie musisz się ograniczać. Nie wszystkie marzenia spełnisz, ale na pewno część z nich. Nie bój się marzyć odważnie i z rozmachem. Marząc:

  • Uaktywniasz siły twórcze swojej podświadomości
  • Aktywujesz siatkowy system, czyli tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za pobudzenie i motywację

Czy potrzebujesz więcej czasu?

Jeśli potrzebujesz więcej czasu na przygotowanie swojej wizji przyszłości, to zrób to na spokojnie, daj sobie czas. Nie musisz się śpieszyć, to nie jest wyścig.Fajnym pomysłem jest spisywanie wizji przyszłości codzienne przed snem albo rano przed przebudzeniem się.

Pamiętaj o tym także, że tworzenie wizji nic nie da, jeśli nie będzie poparte konkretnym działaniem! Nic samo się nie wydarzy. Dlatego, kiedy określisz to, jak ma wyglądać Twoja przyszłość, zaplanuj konkretne kroki pracy nad wizją. Zacznij od wybrania jednego marzenia, które stanie się Twoim celem. Nie dasz rady zajmować się wszystkimi jednocześnie.

„Każdego ranka masz dwie możliwości: śnić o swoich marzeniach lub wstać i je zdobyć:” ~ autor nieznany.

P.S. Tworzenie wizji przyszłości jest moim ulubionym ćwiczeniem. Zapraszam Cię także do dołączenia do mojej grupy #Działaj inaczej!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart